Ersin ANTEP

Gelibolu’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Genel Müzikoloji ve Müzik Tarihi Bölümü’nde Prof. Filiz Ali, Prof.Dr.Ahmet Yürür, Prof. İlhan Usmanbaş, Prof.Cenan Akın, Prof.Dr.Feza Tansuğ, Prof.Dr.Selçuk Mülayim, Prof.Gülper Refiğ, Melih Duygulu ve Meliha Doğuduyal gibi değerli müzik insanlarıyla lisans ve yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

Toplumbilim Dergisi, Müzikoloji Dergisi, Orkestra Dergisi, Hürriyet Gösteri Dergisi, Andante Dergisi, Cumhuriyet Gazetesi, Radikal Gazetesi, Dünya Gazetesi, OPUS Klasik Müzik Dergisi gibi yayınlarda makaleleri yayınlandı, yayın kurulu üyeliği ve editörlük görevleri üstlendi. Çeşitli üniversitelerde ve merkezlerde konferans, panel ve seminerlerde konuşmacı oldu, bildiriler sundu. Sempozyum kitabı editörlüğü yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile şef Rengim Gökmen idaresindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılan İstiklâl Marşı’nın yeni kaydı için araştırma yaptı, CD kitapçığında metin yazarlığı yaptı. Tarihsel araştırmaları sonucunda ortaya çıkardığı eserleri düzenleyerek, anlatarak veya yöneterek, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası gibi ülkenin önemli orkestraları ile projeler gerçekleştirdi, konserler verdi.

Çeşitli resmi kurum ve kuruluşlarda kurumsal iletişim danışmanlığı ile basın danışmanlığı gibi görevler aldı, Uludağ Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi gibi üniversitelerde dersler verdi. Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde, belediye, üniversite, sanat kurumları ve kültür merkezlerinde bilimsel etkinlikler düzenledi. Adnan Saygun, Ekrem Zeki Ün, Halit Recep Arman gibi besteciler, Mahmud Ragıp Gazimihal, Cevad Memduh Altar, Gültekin Oransay gibi müzikbilimciler hakkında sempozyumlar, paneller düzenleyerek öncülük etti. Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Kadıköy Süreyya Operası, İzmir Sanat, Caddebostan Kültür Merkezi gibi sanat merkezlerinde söyleşiler sundu, sanatsal etkinliklerde yer aldı.

“Kayıt Var: Türk Bestecileri Eser Kayıt Kaynakçası”, “Türk Bestecileri Eser Kataloğu” yanında 2017 yılında yayınlanan ve Turgut Özakman ile Prof. Dr. Selçuk Mülayim’in danışmanlığında hazırladığı “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası: Çoksesliliğin Belgesel Tarihi” adlı kitapları bulunmaktadır.

stanbul’da, gönüllü ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği “Bugün, Toplum ve Müzik” başlıklı tartışmalar zincirini yürütüyor, halen Müzikoloji Platformu bünyesinde çalışmalar yapıyor. Açık Radyo’da Ali Pınar ile birlikte 2010 yılından bu yana, “Alla Turca” adlı programı hazırlayıp sunuyor, müzik araştırmalarını sürdürüyor. 2019 yılında NTV Radyo’da başladığı“Çok Sesli”, 2020 yılında TRT Radyo 3’te başladığı “Müzikli Günce” ve “Radyo 3 Atölyesi” programlarını hazırlıyor ve sunuyor. Müziğin günlük hayatta kullanımı ile üretimin artması, bireysel gelişimde müziğin faydaları gibi konularda Müzikle Psikoloji seminerleri veriyor. Yaptığı araştırmalar sonrasında ise, müzik tarihi konferansları veriyor, senfoni orkestralarıyla özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Türk-Rus Klasik Müzik Festivali'nde "Müzikolog" olarak görev alan Antep, Hürriyet Gösteri Dergisi’nde “Defter” adlı köşeyi yazıyor, çeşitli bilimsel ve sanatsal etkinliklerde, kurumlarda danışman olarak, Müzikolog olarak görevler üstleniyor.